Aquesta web utilitza cookies pròpies i de tercers per oferir-te una millor experiència i servei. Al navegar o utilitzar els nostres serveis, acceptes l'ús que fem de les cookies. De tota manera, pots canviar la configuració de cookies en qualsevol moment. ACCEPTAR | Més informació
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Sr. Artur BOFILL i POCH

 

Barcelona, 13.4.1846 - Barcelona, 16.6.1929
Secció d’Història Natural
Data d'elecció: 14.11.1883
Data d’ingrés: 14.6.1884
Numerari. Medalla 7

Breu nota biogràfica: Va estudiar Dret i Filosofia i lletres, a la Universitat de Barcelona. Acabats aquests estudis es va dedicar a l’estudi de les Ciències Naturals, en particular a la malacologia i a la paleontologia. Fou un dels primer socis a inscriure’s a la fundació de l’Associació catalanista d’excursions científiques, on va formar part de la seva Junta directiva. Director del Museu de Martorell. Secretari de redacció i col·laborador de la “Crónica científica”. Soci corresponent del Museo Imperial de Historia Natural de Mèxic. Membre de la Société géologique de France (1896), de la Société des sciences naturelles de Béziers, de la Société de Géographie botanique de France, de la Société malacologique de France, i de la Sociedad Ibérica de Ciencias Naturales. Va publicar, entre altres obres: “Catálogo de los moluscos testáceos del llano de Barcelona” (1879), “Nova fauna malacològica terrestre i d'aigua dolça de Catalunya” (1897), “Moluscos fósiles de los terrenos terciarios superiores de Cataluña” (1884-1885-1893) i “Estudi sobre la malacologia de les valls pirinenques” (1918-21) en col·laboració amb Haas.


Càrrecs a la RACAB:
- Encarregat del gabinet de la Secció d’Història Natural (24 octubre 1884)
- Arxiver bibliotecari de l’Acadèmia (12 novembre 1866)
-Secretari de la Comissió de publicacions (13 octubre 1890)
-Secretari de la Comissió especial per a la construcció d’un Observatori a la serralada del Tibidabo (29 novembre 1901)
-Secretari de la Secció tercera (29 novembre 1901)
-Vicesecretari general (17 octubre 1892, 15 octubre 1894)
-Secretari general perpetuo (24 març de 1896, càrrec que va ocupar fins la seva mort)


Dades biogràfiques en: Nómina del personal académico y anuario ...1929-30, p. 67-85