Aquesta web utilitza cookies pròpies i de tercers per oferir-te una millor experiència i servei. Al navegar o utilitzar els nostres serveis, acceptes l'ús que fem de les cookies. De tota manera, pots canviar la configuració de cookies en qualsevol moment. ACCEPTAR | Més informació
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Sr. Albert PUJOL i GURENA

 

Barcelona, 27.10.1783 - Barcelona, 2.4.1847
Secció d'agricultura
Data d'elecció: 10.5.1820
Data d’ingrés: 24.5.1820
Numerari


Breu nota biogràfica:  Eclesiàstic agustinià, fou prior de la seva ordre a Barcelona (1821). Secularitzat fou nomenat catedràtic interí d’Institucions canòniques de la Universitat de 2a i 3a ensenyança de Barcelona (1822-23), posteriorment fou encarregat de la Càtedra d’Oratòria forense. Ocupà la càtedra de Dret canònic a la restaurada Universitat de Barcelona (1837) Membre de la Reial Acadèmia de Bones Lletres de Barcelona. Membre de la Societat barcelonesa d’amics del país.

Càrrecs a la RACAB:
- Vicepresident (3 juliol de 1833 i 23 de juliol de 1834)
- Director de Botànica i Agricultura  (22 juliol de 1835)
- Director de la Secció d’Agricultura (26 d’octubre de 1836)
- Secretari de la Secció d’Agricultura (16 de març de 1843)
- Encarregat del Gabinet  de la Secció d’Agricultura (16 de gener de 1845)

Dades biogràfiques en: Nómina del personal académico y anuario ... 1907-08, p. 139-143.